Mješoviti pjevački zbor Alojzijevci nastupio na jubilarnom 10. Festivalu Svete Cecilije u varaždinskoj katedrali
Srijeda, 23 Studeni 2011 14:27

Na nedjelju Krista Kralja 20. studenoga 2011. naš župni mješoviti zbor Alojzijevci nastupio je u katedrali Uznesenja Marijina u Varaždinu na drugom i završnom dijelu dvodnevnog jubilarnog 10. Festivala Svete Cecilije.

Festival je tijekom dva dana održavanja okupio 40 zborova iz cijele Varaždinske biskupije a samo u nedjelju je nastupio 21 pjevački zbor među kojima su se predstavili i naši Alojzijevci sa skladbom Branka Starca: Bože naš, uz vodstvo maestre prof. Ivane Jaklin i klavirske pratnje prof. Bernarda Dugana.

Mnogobrojne crkvene pjevače koji su se sabrali u glazbeno-molitvenom zajedništvu, u prepunoj katedrali pozdravili su mo. Anđelko Igrec, voditelj biskupijskog Ureda za crkvenu glazbu - u ime organizatora Festivala, te preč. Blaž Horvat, rektor katedrale koji je predvodio prigodnu Službu riječi u sklopu koje su zborovi održali svoje nastupe izvodeći po jednu skladbu posvećenu geslu “Hvala ti što sam stvoren tako čudesno” (Ps 139).

Svim zborovima uručene su prigodne zahvalnice za sudjelovanje, a svim članovima zborova, njima više od 600, u spomen na jubilarni deseti festival darovane su lijepo oblikovane mape, za koje je rektor Horvat zaželio da ih ispune notama te da im budu na korist kao pravi pjevački molitvenici iz kojih će dvostruko moliti.

U završnom dijelu susreta održan je obred postavljanja u službu psalmista 17-ero crkvenih pjevača. Poslanje su primili od varaždinskog biskupa mons. Josipa Mrzljaka koji je podsjetio da u Crkvi, osobito u liturgiji, postoje različite službe koje su na korist zajednici i Bogu na slavu, a jedna od tih služba je i poslanje psalmista.

Uoči završnog blagoslova biskup Mrzljak zahvalio je svim izvođačima napomenuvši da ta zahvala nikako nije samo formalnost, već je svim crkvenim pjevačima na njihovom angažmanu i svemu što čine na području crkvene glazbe potrebno zahvaliti iz dubine srca i duše. Zahvalio je njihovim voditeljima, orguljašima i župnicima, kao i organizatorima festivala te njegovom inicijatoru mo. Igrecu. Nakon festivala druženje je nastavljeno u radosnom zajedništvu u prostorima Prve gimnazije u Varaždinu.

Sve skladbe s Festivala mogu se poslušati na web-stranici Ureda za crkvenu glazbu Varaždinske biskupije.