Biskupijski križni put mladih
Subota, 31 Oujak 2012 15:40

„Odlučio sam slijedit Krista i neću se vratit nikada“, odjekivalo je ovog vikenda poljima Međimurja. Križni put mladih Varaždinske biskupije, održan je ovog vikenda s glavnim odredišnim točkama: Kotoriba – Prelog – Čakovec. 650 mladih iz naše biskupije, ali i okolice, prošlo je put dug 46 kilometara. Njima se se pridružile 4 sestre uršulinke, 2 sestre Kćeri Božje ljubavi i dva fratra. Put su tradicionalno prevodili vjeroučitelj Robert Ščuka i povjerenik za mlade, velečasni Damjan Koren.

Očekivajući bregovoto Međimurje, svi su se iznenadili ravnicama kojima su prolazili. Crkve, kapelice i raspela koja su putem vidjeli, dijelovi su hrvatske kulturne baštine, ali i spomenici vjere katolika kroz vrijeme više od 200 godina.

Mladi su u subotu ujutro krenuli na taj fizički zahtjevan put, odričući se svog slobodnog vremena, odgađajući obaveze, odlučujući se za duhovnost i pobožnost, odlučujući se za Krista. Geslo iz Matejevog evanđelja: „Ustat ću i poći“ odzvanjalo je u ušima i podupiralo ih kad su bili na izmaku snaga. Razmišljajući kako nije lako, ali je lijepo biti kršćanin, mladi su jedni drugima svjedočili o problemima s kojima se svakodnevno susreću.

Bog nam je dao samo dvije temeljne zapovjedi, prva „Ljubi Gospodina, Boga svoga, svim srcem svojim, svom dušom svojom i svim umom svojim“ te druga „Ljubi bližnjega svoga kao samoga sebe“. Čini se jednostavno, ali činjenica jest da previše puta padamo, griješimo, odustajemo, a onda se opet vraćamo Ocu.

Misu je u subotu navečer predvodio velečasni Damjan. Započeo je slavlje meditacijom o Bogu koji prašta i zaboravlja grijehe čim se za njih pokajemo te nastavio gestom pružanja mira s kraja mise. Time je sve prisutne uveo u misu svijesne da su u trenutnoj blizini i milosti živog Boga koji bezuvjetno prašta i ljubi. On nam trči ususret svaki put kad zazovemo Njegovo ime i svaki put kad se dižemo iz blata grijeha.

Nakon zavšretka mise uslijedila je pantomima koju su pripremili mladi iz molitvene zajednice Totus Tuus iz Čakovca, sa svojim prijateljima iz Njemačke. Vrhunac svega bilo je euharistijsko klanjanje, a osjećaj živog Krista i ljubavi malo je koga ostavio ravnodušnim.

Promjena zimskog u ljetno vrijeme bilo je dodatan teret na ovakvom putovanju, ali ustrajnost na putu vidjela se i u nedjelju. Mladi su na postajama dobivali zadatke, kao što su nošenje tuđeg ruksaka i stvari, kratki i prisni razgovori naslonjeni ramenima jedni na drugima i većini najdraža postaja u šutnji. Sve je to simbolično mlade na križnom putu povezivalo u zajedništvo, baš kao što je i život zajedništvo na putu prema Kristu.

Nedjeljnu je misu predvodio biskup i monsg. Josip Mrzljak. Mladima je uputio poziv da se ne boje života u svijetu te da ne odustaju na putu katoličanstva, koji je uvijek usamljen i težak, ali je s Kristom, što ga čini najlakšim. Mise je pjesmom animirao Zbor mladih Varaždinske biskupije pod vodstvom svog stalnog voditelja Ivana Malbašića.

Među svima prisutnima, bilo je i 70 mladih iz našeg dekanata, a od njih 15 iz naše župe. Koliko su toga primili pokazat će se na njihovim licima, a milosti koje su župi izmolili zasigurno će se osjetit s vremenom.

Mateja Potroško