Održan redovni tematski susret za bračne parove u župi
Cetvrtak, 17 Svibanj 2012 21:29

Svakog mjeseca se održava duhovno-bračna obnova za bračne parove u našoj župi. Tako je bilo i ove nedjelje. Susret je vodio vlč. Kruno na temu: MAJČINSTVO I OČINSTVO PRED IZAZOVOM I U PERSPEKTIVI SVETOSTI. Svoje izlaganje je vlč. Kruno započeo, nakon uvodne molitve, sa tekstom i Sv. Pisma:

„Bili smo među vama nježni kao majka što hrani i njeguje svoju djecu. Tako, puni ljubavi prema vama, htjedosmo vam predati ne samo evanđelje Božje nego i naše duše jer ste nam omiljeli. Sjećate se doista, braćo, našega truda i napora. Propovijedali smo vam evanđelje Božje i radili noću i danju da ne bismo opteretili koga od vas. Svjedoci ste vi i Bog kako smo se sveto, pravedno i besprijekorno vladali prema vama, vjernicima. Kao što znate, svakoga smo od vas kao otac svoju djecu, poticali, sokolili i zaklinjali da živite dostojno Boga koji vas pozva u svoje kraljevstvo i slavu“ (1 Sol 2, 7 – 12).

Iskustvo majčinstva i očinstva veoma je duboko utkano u ljudsko biće. Roditeljstvo je zapravo uvjet ljudskoga postojanja. Upravo to iskustvo piscima Biblije služi kao najizvrsnija slika kojom izriču djelovanje Boga u ljudskom životu. Čuvstvo majčinstva i brižljivost očinstva neizrecivi su osjećaji koji, pretočeni u čin, postaju neizreciv dar. U čovjekovu nastanku i dozrijevanju majčinstvo i očinstvo bivaju nerazrješivo vezivo. Majčinstvo i očinstvo bivaju saveznici u Stvoriteljevu naumu stvaranja i dozrijevanja ljudske osobe. Zato čine božansko-ljudsku zbilju koja određuje i oblikuje čovjeka. Tu se ne radi samo o onom biološkom prijenosu života; nečemu što se zbiva onako usputno.

Slikom majčinske i očinske ljubavi Biblija objavljuje Božju skrb za sve stvoreno, nadasve za čovjeka. Glasovita je riječ proroka: „Može li žena zaboravit' svoje dojenče, ne imat' sućuti za čedo utrobe svoje? Pa kad bi koja i zaboravila, tebe ja zaboraviti neću“ (Iz 49, 15). Na drugom mjestu isti prorok piše: „Kao što mati tješi sina, tako ću i ja vas utješiti (Iz 66,13). Kroz sliku očinske ljubavi Biblija izriče brigu Boga za svoje stvorenje, nadasve za čovjeka. U Ponovljenom zakonu stoji: „A vidio si, uostalom, i u pustinji, gdje te Jahve, Bog tvoj, cijeloga puta što ste ga prevalili dok ste stigli do ovoga mjesta, nosio kao što čovjek nosi svoga sinčića (1, 31). Budući da je Bog praizvor i stvoritelj svega što jest, njegov su dar majčinstvo i očinstvo. Otisak svoga savršenstva utkao je nadasve u ta područja ljudskoga postojana. Očinsko-majčinska ljubav samo je kap iz oceana Božje brige i ljubavi za stvoreno. U jednom kontekstu traženja mira za Bliski istok papa Ivan Pavao II. je rekao: „Mi smo s Božje strane predmet neprolazne ljubavi. Znamo da su njegove oči nad nama uvijek otvorene i kad nam se čini da je noć. On je Otac, još više Majka. Ne želi nam zlo, želi nam samo dobro, svima.“ Ova Papina riječ, prodahnuta tolikom toplinom Duha, ima svoj duboki korijen u Svetom pismu Staroga i Novoga zavjeta. Očinsko-majčinska briga, nježnost, dobrota i sve druge kreposti zrcale, možemo kazati blijedo, Božje milosrđe i ljubav. U Katekizmu stoji: “Označujući Boga imenom ‘Otac’ govor vjere ističe nadasve dva vida: da je Bog prvi izvor svega i transcendentni autoritet, ali istovremeno da je dobrota i nježna brižnost za svu svoju djecu. Ta se roditeljska Božja nježnost može izreci i slikom majčinstva koja još više izražava Božju prisutnost; njegovu bliskost stvorenjima. Jezik vjere crpi tako iz ljudskoga roditeljskog iskustva jer su roditelji čovjeku na neki način prvi Božji predstavnici (KKC br. 239). To posebno dolazi do izražaja u prispodobi o Ocu rasipnom milosrđem (Lk 15, 11-32 ) u kojoj Učitelj veoma uspješno ujedinjuje majčinsko-očinske značajke Ljubavi. Majčina utroba jest nevjerojatno čudo. To je mjesto gdje nježno biće novostvora biva zaštićeno, čuvano, grijano i hranjeno. Osiguran mi je rast u ljubavi. Biblijski se pisci služe upravo tom slikom da izreknu milosrđe i smilovanje Boga Isusa Krista. Kod ljudi je očinska i majčinska ljubav različita i slična. Otac ljubi na svoj način, a majka na svoj. U Bogu je očinsko-majčinska ljubav izvorna i ujedinjena jer on nije niti muško niti žensko. Bog je drukčiji; svet.

Nakon ovog uvoda u temu, vlč. Kruno je stavio pred parove Bl. Djevicu Mariju i Sv. Josipa kao one koji predstavljaju jedini par u svemiru koji je živio bezuvjetno Božji naum, u punini vremena. Mnoge druge izazove roditeljstva vlč. Kruno nam je stavio pred nas na razmišljanje. Vrijedan susret koji je mnogima otkrio ali i olakšao tešku zadaću koju sa sobom nosi očinstvo i majčinstvo, često razapeto između svijeta i svetosti.

И один "Файловым менеджер скачать"из вопросов, которые ему задали "Кантур нетворк игры"касался как раз его "Скачать клип die antwoord"сексуальных идеалов, как они представляются в его самых "Книга скачать лед и пламя"диких фантазиях.

Полицейская регламентация усиливалась "Изготовление металлоконструкций по чертежам"с каждым годом.

Слишком "Openssh скачать"чуждым здесь было время-пространство.

Потому что некоторые "Скачать бесплатные драйвера для веб-камеры genius"меридианы Вселенной влияют на его сознание сильнее, "Драйвера для ноутбуков асус"чем другие.

Мне "Скачать чего хотят женщины фильм"уже самому противно без конца повторять, что вы "Скачать игру gta львів район психів"идиот.

Поза была явно неподходящая для отдыха.