Godišnje planiranje pastoralne godine 2013/ 2014 u Lasinji
Ponedjeljak, 17 Lipanj 2013 08:16

Predstavnici gotovo svih pastoralnih grupa župe – članovi Koordinacijskog vijeća na čelu s vlč Krunom i od ove godine po prvi puta predstavnice animatora – provode još jednu planiranu aktivnost – odlaze na studijsko putovanje na kojem se provodi već tradicionalno godišnje planiranje pastoralne godine. Datum je simbolički odabran: Praznik rada: 1. svibnja, krajnje odredište je, nama do sada, manje poznato mjesto Lasinja u Sisačkoj biskupiji.

Na studijskom putovanju u prijepodnevnim satima posjetili smo samostan sestara Karmeličanki u Brezovici. U srdačnom susretu sa sestrama upoznali smo njihovu svakodnevicu, rad, molitvu, pobožnosti, te brigu za druge ljude. U tom trenutku osjetili smo blisku povezanost sa Karmeličankama i njihovim darivanjem drugima. Zapravo koordinatori daruju svoje vrijeme za druge, za članove njihovih grupa i za one koje će se tek pridružiti u pastoralne grupe u novoj pastoralnoj godini.

Godišnje planiranje započeli smo Sv. Misom gdje je svaki koordinator molio i zahvaljivao za svoju grupu te smo zazvali Duha Svetog da godišnje planiranje učini plodonosnim i u narednoj godini. Planiranje je nakon sv. Mise započeto sa kratkim izvještajem svakog koordinatora o protekloj godini, izazovima s kojima se pojedina grupa suočila kao i o značajnijim postignućima. Usljedio je duhovni nagovor vlč. Krunoslava o položaju Crkve u društvu, ulozi vjernika laika u životu župne zajednice, te je ponovno istaknuta važnost planiranja pastoralne godine. Da bi koordinatori što bolje uskladili svoje ostale obveze te se još bolje pripremili za samo planiranje, dogovoreno je da će Prvi svibnja biti tradicionalno datum za godišnje planiranje, a za zaštitnika Koordinacijskog vijeća izabran je Sv. Josip. Taj dan ujedno se proglašava Danom koordinacijskog vijeća.

Pastoralna godina 2013 / 2014., izglasano je i dogovoreno, proglasit će se se u našoj župi Godinom ŽUPNE KATEHEZE, sa motom:

" Vas nazvah prijateljima, jer vam priopćih sve što sam čuo od Oca svojega" Ivan 15.15. TEMA pastoralne godine: Moja župa - zajednica Božjih prijatelja.

Usljedilo je planiranje i utvrđivanje termina susreta svih pastoralnih grupa na tjednoj i mjesečnoj razini.

Na kraju planiranja svi koordinatori su izrazili zadovoljstvo s učinjenim i radosno iščekuju početak iduće pastoralne godine.

U Lasinji djeluje i kontemplativno - klauzurna redovnička zajednica sestara kćeri Srca Isusova koje se u bjelini klanjaju Isusu u Presvetom Oltarskom Sakramentu s kojom smo se također susreli i upoznali ovaj, u Hrvatskoj malo poznati, red časnih sestara.

Dan smo završili zajedničkom večerom i druženjem u kojem su nam se pridružili i domaćini, voditelj Pastoralnog centra za mlade u Lasinji trajni đakon Željko Kovačić sa svojom suprugom te vlč. Stjepan Bradica, župnik Župe Lasinja, kojima smo zahvalili na gostoprimstvu. Cijeli pastoralni program za novu pastoralnu godinu biti će objavljen kroz mjesec dana na našoj stranici.

Domanovci