Naši srednjoškolci u Varaždinu na duhovnoj obnovi
Ponedjeljak, 25 Studeni 2013 15:01

Cjelodnevni susret mladih „Budite povezani vezom ljubavi“ održan je u subotu 19. listopada u Varaždinu u Duhovnom centru „Dom svete Anđele“. Sestre uršulinke u sklopu proslave blagdana svete Uršule čije ime nose, organizirale su susret za mlade iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine koji žive u mjestima gdje one imaju svoje samostane. Uršulinke samostan imaju i u Varaždinu pa su osobito dobrodošli bili mladi iz cijele Varaždinske biskupije. Na susretu je prisustvovalo oko 160 mladih iz 16 župa, a među njima je bila i Zajednica srednjoškolaca iz naše župe.

Susret je započeo predstavom „Ljubav ili strah“ koju izvodi zajednica Malo stado iz Zagreba. Priča se odvija u gradu u kojem je na vlasti gospodin Strah s ministrom Ljudskih obzira, a na redovitim se izborima po prvi puta kandidira gospođa Ljubav s potpuno drugačijim programom. Gospodin Strah nudi sigurnost života po pravilima, unutar svojih domova i nekoliko ulica grada zbog opasnosti da nam se nešto dogodi ako uvedemo ikakvu promjenu. Ministar Ljudskih obzira budno prati svaki pokret građana i upozorava na moguća ogovaranja i ismijavanje stoga je najbolje ne pokušavati ništa novog, a kamoli pokušati biti drugačiji. S druge strane grad oduševljava gospođa Ljubav s idejom slobode života, disanja punim plućima, korištenja svojih talenata, uživanja i radosti svakodnevne novine života, bezuvjetnom davanju, zajedništvu. Izbore prati televizijski tim novinara koji usput istražuje što građani o svemu misle. Iako su građani oduševljeni programom gospođe Ljubav, ona na izborima izgubi.

Iza predstave uslijedila je okrepa s ručkom iz torbe uz topli uršulinski čaj. Potom je sestra Damjana, glavna organizatorica susreta, prisutne mlade podijelile u grupe koje su imale samostalne radionice. Svak od grupa vodila je jedna od sestri. Rad je započeo raspravom o predstavi koja je na većinu sudionika ostavila snažan dojam. Mnogi su se poistovjetili s neodlučnim građanima koji unatoč oduševljenju programom Ljubavi čekaju da netko drugi pokrene promjenu. Potom je svaka grupa na temelju određenog teksta iz evanđelja ili teksta svete Anđele obrađivala neku temu kao što su čovjek, Božja volja, Bog, zaručništvo ili djelovanje Duha Svetog. Potom su na zajedničkom plenumu predstavnici svake od grupa donosili zaključke. U životu katolika mnogo je segmenata, ali najvažnije je pravilno razumjeti temelje odnosa između Boga i čovjeka. Ljubav kao najvažnija odrednica temelj je cjelokupnog odnosa. Bog koji bezuvjetno ljubi svoje grešno stvorenje i čovjek koji je predragocjen i važan u Božjem planu. Odnos je jednak zaručništvu jer on je vječan, odan i prepun povjerenja, a Duh Sveti nadjačava svaku slabost i uzdiže njegovu duše do božanskih obzorja.

Susret je svečano završen euharistijskim slavljem koje je predvodio velečasni Tihomir Kosec, povjerenik za mlade Varaždinske biskupije. Na primjeru života svete Uršule, a slično i svakog drugog sveca dao je prisutnim mladima završnu smjernicu: jednostavnost života. Na misi je svaka zajednica prinijela dlan koji je izradila, a simbolično je predstavljao njih, sve mlade iz njihove župe, a po tome i čitavu župnu zajednicu s pastirom na čelu stada.

Mateja Potroško