Duhovno-studijsko putovanje zboraša i lektora
Cetvrtak, 22 Lipanj 2017 08:43

Pastoralna godina bliži se kraju, stoga smo organizirali prigodan izlet, tj. duhovno-studijsko putovanje za članove župnog zbora Alojzijevci, članove zbora filijale Herešin, te članove lektorske skupine. Krenuli smo 10. lipnja u ranim jutarnjim satima.

Prvo odredište bio je Krašić, gdje smo prisustvovali euharistijskom slavlju, nakon kojeg smo obišli prostorije u kojima je do kraja života boravio bl. Alojzije Stepinac. Nakon obilaska pošli smo u Pribić, te posjetili grkokatoličku crkvu Marijina navještenja. Ondje nas je srdačno dočekao grkokatolički svećenik Nenad Krajačić, te nam kratkim predavanjem predstavio bogatstvo staroslavenske liturgije. Pošto smo bili znatiželjni, postavili smo mu puno pitanja, a dobili smo i mnoštvo odgovora. Također smo saznali kako putujemo Dolinom kardinala.

U Brezariću je rođen bl. Alojzije Stepinac, a umro je u Krašiću. Zatim varaždinski biskup, mons. Josip Mrzljak, premda rođen u Vukovaru, djetinjstvo je proveo u Krašiću, iz kojeg su rodom bili i otac i majka. Iz mjesta Jezerine potječe i vojni ordinarij HV-e, Juraj Jezerinac. Pokojni kardinal Franjo Kuharić rođen je u mjestu Pribići. Mogli smo zaključiti kako je kraj u kojem se nalazimo duhovno urodio poznatim osobama iz života Crkve.

U restoranu Žumberački raj uslijedila je pauza za okrjepu, pjesmu i druženje. Nakon odmora uputili smo se u selo Sošice, u kojem smo posjetili grkokatoličku crkvu sv. Petra i Pavla, rimokatoličku kapelicu posvećenu Djevici Mariji, te smo također imali priliku posjetiti i muzej i samostan sestara bazilijanki, odnosno njihovu bogatu etno zbirku starinskih predmeta. Nadomak Sošica, posjetili smo špilju Jazovku, gdje smo se pomolili za sve stradale tijekom poraća Drugog svjetskog rata. Kroz ljepote zagorskog zelenila putovali smo i autobusom i pješice. Pješačili smo kroz svježinu šume i divili se ljepoti zagorskog kraja. Stigli smo do Sopotskog slapa, najvećeg od pet slapova Žumberka.

Nakon prekrasne šetnje uputili smo se do srednjovjekovnog grada Ozlja te upoznali dvorac i živote mnogih plemićkih obitelji koje su ondje boravile, napose obitelj Katarine i Petra Zrinskog. U muzeju smo mogli vidjeti i slike poznate ozaljske umjetnice Slave Raškaj. Zahvaljujemo se koordinatorima i organizatorima puta, vlč. Ivici Gladoiću, te našim župljanima, Kreši Blažeku, Stanku Radmaniću i Gabri Popijaču. Obišli smo puno lijepih i nezamislivo bogatih kulturnih mjesta. Bogatih poviješću, jezikom, liturgijom, graditeljstvom i običajima. Ono što je ostalo u našim srcima su ljepote Zagorja i zajednička radost, pjesma i molitva.

Mihaela Petersdorfer Ramaj